Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Ebonite Beige
Studyo Agackakan Galen collaboration Fountain Pen V1, made of ebonite material by Nikko Japan. Gold Plated Sterling Steel Galen logo embossed on the top. Comes with JoWo steel number #6 nib. Nib options are above.
Reviews On YouTube
Product
Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Ebonite Beige
Description
The Galen V1 is a handmade fountain pen turned from Japanese Ebonite. The pen itself is a full-sized modern classic, measuring 140mm capped. The pen has been turned from this beautifully layered ebonite and it's highly polished. The barrel threads are unique, they facilitate a quick rotation (one time) tight seal and a graceful capping experience.
Specs
| Condition | New |
| Brand |
Studyo Agackakan & Galen |
| Type | Fountain Pens |
| Color | Mottle Beige |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Ebonite |
| Cap Rotations | 1 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks, Standard international cartridges (Schmidt K6) |
| Filling Mechanism | Converter (one screw-in included), Cartridge, Eyedropper |
| Grip Material | Ebonite |
| Nib Size | EF, F, M, B, 1.1S - IF, IM, IB, OM, OB, 14K |
| Nib Color | Gold |
| Nib Material | Steel |
| Postable | Yes |
| Trim Color | Gold |
| Diameter - Body | 16mm (06in) |
| Diameter - Cap (without clip) | 17mm |
| Diameter - Cap (with clip) | 17mm |
| Diameter - Grip (mm) | 11mm |
| Length - Body - Inc Nib | 132mm |
| Length - Cap | 66mm |
| Length - Nib | 25mm |
| Length - Overall (Closed) | 140mm |
| Weight - Body | 14g |
| Weight - Cap | 6g |
| Weight - Overall (g) | 20g |
| Max Ink Capacity - Cartridge | 1.7ml |
| Max Ink Capacity - Converter | 1.2ml |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | 4 ml |
Features
- Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Ebonite Beige
- Material: Ebonite
- The cap posts, but designed for writing balance with or without the cap posted.
- Nib: Galen Engraved Steel #6 Jowo Nib
- Filling System: Cartridge / Converter Filled (Standard International K6- Screwed converter included)
- Also can be used as an eyedropper.
Nib Sizes
#6 size JoWo steel nib with many tip options, 14K Gold, custom grinds
Packaging
Comes in a Galen craft cardboard pen box.Made of recycled paper. Included a maker certificate.
Stüdyo Ağaçkakan
Studyo Agackakan is a pen studio based in Istanbul. All pens are handmade with special ebonite.
Custom Grinds
Special nib grinds by Meltem Hazarhun (@amphorastale).
Writing Samples

Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Ebonite Beige
Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Ebonite Beige
Studyo Agackakan Galen collaboration Fountain Pen V1, made of ebonite material by Nikko Japan. Gold Plated Sterling Steel Galen logo embossed on the top. Comes with JoWo steel number #6 nib. Nib options are above.
Reviews On YouTube
Product
Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Ebonite Beige
Description
The Galen V1 is a handmade fountain pen turned from Japanese Ebonite. The pen itself is a full-sized modern classic, measuring 140mm capped. The pen has been turned from this beautifully layered ebonite and it's highly polished. The barrel threads are unique, they facilitate a quick rotation (one time) tight seal and a graceful capping experience.
Specs
| Condition | New |
| Brand |
Studyo Agackakan & Galen |
| Type | Fountain Pens |
| Color | Mottle Beige |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Ebonite |
| Cap Rotations | 1 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks, Standard international cartridges (Schmidt K6) |
| Filling Mechanism | Converter (one screw-in included), Cartridge, Eyedropper |
| Grip Material | Ebonite |
| Nib Size | EF, F, M, B, 1.1S - IF, IM, IB, OM, OB, 14K |
| Nib Color | Gold |
| Nib Material | Steel |
| Postable | Yes |
| Trim Color | Gold |
| Diameter - Body | 16mm (06in) |
| Diameter - Cap (without clip) | 17mm |
| Diameter - Cap (with clip) | 17mm |
| Diameter - Grip (mm) | 11mm |
| Length - Body - Inc Nib | 132mm |
| Length - Cap | 66mm |
| Length - Nib | 25mm |
| Length - Overall (Closed) | 140mm |
| Weight - Body | 14g |
| Weight - Cap | 6g |
| Weight - Overall (g) | 20g |
| Max Ink Capacity - Cartridge | 1.7ml |
| Max Ink Capacity - Converter | 1.2ml |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | 4 ml |
Features
- Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Ebonite Beige
- Material: Ebonite
- The cap posts, but designed for writing balance with or without the cap posted.
- Nib: Galen Engraved Steel #6 Jowo Nib
- Filling System: Cartridge / Converter Filled (Standard International K6- Screwed converter included)
- Also can be used as an eyedropper.
Nib Sizes
#6 size JoWo steel nib with many tip options, 14K Gold, custom grinds
Packaging
Comes in a Galen craft cardboard pen box.Made of recycled paper. Included a maker certificate.
Stüdyo Ağaçkakan
Studyo Agackakan is a pen studio based in Istanbul. All pens are handmade with special ebonite.
Custom Grinds
Special nib grinds by Meltem Hazarhun (@amphorastale).
Writing Samples

Original: $160.00
-65%$160.00
$56.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Studyo Agackakan Galen collaboration Fountain Pen V1, made of ebonite material by Nikko Japan. Gold Plated Sterling Steel Galen logo embossed on the top. Comes with JoWo steel number #6 nib. Nib options are above.
Reviews On YouTube
Product
Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Ebonite Beige
Description
The Galen V1 is a handmade fountain pen turned from Japanese Ebonite. The pen itself is a full-sized modern classic, measuring 140mm capped. The pen has been turned from this beautifully layered ebonite and it's highly polished. The barrel threads are unique, they facilitate a quick rotation (one time) tight seal and a graceful capping experience.
Specs
| Condition | New |
| Brand |
Studyo Agackakan & Galen |
| Type | Fountain Pens |
| Color | Mottle Beige |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Ebonite |
| Cap Rotations | 1 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks, Standard international cartridges (Schmidt K6) |
| Filling Mechanism | Converter (one screw-in included), Cartridge, Eyedropper |
| Grip Material | Ebonite |
| Nib Size | EF, F, M, B, 1.1S - IF, IM, IB, OM, OB, 14K |
| Nib Color | Gold |
| Nib Material | Steel |
| Postable | Yes |
| Trim Color | Gold |
| Diameter - Body | 16mm (06in) |
| Diameter - Cap (without clip) | 17mm |
| Diameter - Cap (with clip) | 17mm |
| Diameter - Grip (mm) | 11mm |
| Length - Body - Inc Nib | 132mm |
| Length - Cap | 66mm |
| Length - Nib | 25mm |
| Length - Overall (Closed) | 140mm |
| Weight - Body | 14g |
| Weight - Cap | 6g |
| Weight - Overall (g) | 20g |
| Max Ink Capacity - Cartridge | 1.7ml |
| Max Ink Capacity - Converter | 1.2ml |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | 4 ml |
Features
- Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Ebonite Beige
- Material: Ebonite
- The cap posts, but designed for writing balance with or without the cap posted.
- Nib: Galen Engraved Steel #6 Jowo Nib
- Filling System: Cartridge / Converter Filled (Standard International K6- Screwed converter included)
- Also can be used as an eyedropper.
Nib Sizes
#6 size JoWo steel nib with many tip options, 14K Gold, custom grinds
Packaging
Comes in a Galen craft cardboard pen box.Made of recycled paper. Included a maker certificate.
Stüdyo Ağaçkakan
Studyo Agackakan is a pen studio based in Istanbul. All pens are handmade with special ebonite.
Custom Grinds
Special nib grinds by Meltem Hazarhun (@amphorastale).
Writing Samples


























