Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Olive Agate
Studyo Agackakan Galen collaboration Fountain Pen V1, made of Olive Agate material by Bob Dupras. Sterling Steel Galen logo embossed on the top. Comes with JoWo steel number #6 nib. Nib options are above.
Reviews On YouTube
Product
Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Olive Agate
Description
The Galen V1 is a handmade fountain pen turned from aluminate resin. The pen itself is a full-sized modern classic, measuring 140mm capped. The pen has been turned from this beautiful layered resin and it's highly polished. The barrel threads are unique, they facilitate a quick rotation (one time) tight seal, and a graceful capping experience.
Specs
| Condition | New |
| Brand |
Studyo Agackakan & Galen |
| Type | Fountain Pens |
| Color | Olive Agate |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Resin |
| Cap Rotations | 1 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks, Standard international cartridges (Schmidt K6) |
| Filling Mechanism | Converter (one screw-in included), Cartridge, Eyedropper |
| Grip Material | Resin |
| Nib Size | EF, F, M, B, 1.1S - IF, IM, IB, OM, OB, 14K |
| Nib Color |
Gold |
| Nib Material | Steel |
| Postable | Yes |
| Trim Color |
Gold |
| Diameter - Body | 16mm (06in) |
| Diameter - Cap (without clip) | 17mm |
| Diameter - Cap (with clip) | 17mm |
| Diameter - Grip (mm) | 11mm |
| Length - Body - Inc Nib | 132mm |
| Length - Cap | 66mm |
| Length - Nib | 25mm |
| Length - Overall (Closed) | 140mm |
| Weight - Body | 14g |
| Weight - Cap | 6g |
| Weight - Overall (g) | 20g |
| Max Ink Capacity - Cartridge | 1.7ml |
| Max Ink Capacity - Converter | 1.2ml |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | 4 ml |
Features
- Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Olive Agate
- Material: Precious Resin
- The cap posts, but designed for writing balance with or without the cap posted.
- Nib: Galen Engraved Steel #6 Jowo Nib
- Filling System: Cartridge / Converter Filled (Standard International K6- Screwed converter included)
- Also can be used as an eyedropper.
Nib Sizes
#6 size JoWo steel nib with many tip options, 14K Gold, custom grinds
Packaging
Comes in a Galen craft cardboard pen box.Made of recycled paper. Included a maker certificate.
Stüdyo Ağaçkakan
Studyo Agackakan is a pen studio based in Istanbul. All pens are handmade with special resins.
Custom Grinds
Special nib grinds by Meltem Hazarhun (@amphorastale).
Writing Samples

Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Olive Agate
Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Olive Agate
Studyo Agackakan Galen collaboration Fountain Pen V1, made of Olive Agate material by Bob Dupras. Sterling Steel Galen logo embossed on the top. Comes with JoWo steel number #6 nib. Nib options are above.
Reviews On YouTube
Product
Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Olive Agate
Description
The Galen V1 is a handmade fountain pen turned from aluminate resin. The pen itself is a full-sized modern classic, measuring 140mm capped. The pen has been turned from this beautiful layered resin and it's highly polished. The barrel threads are unique, they facilitate a quick rotation (one time) tight seal, and a graceful capping experience.
Specs
| Condition | New |
| Brand |
Studyo Agackakan & Galen |
| Type | Fountain Pens |
| Color | Olive Agate |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Resin |
| Cap Rotations | 1 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks, Standard international cartridges (Schmidt K6) |
| Filling Mechanism | Converter (one screw-in included), Cartridge, Eyedropper |
| Grip Material | Resin |
| Nib Size | EF, F, M, B, 1.1S - IF, IM, IB, OM, OB, 14K |
| Nib Color |
Gold |
| Nib Material | Steel |
| Postable | Yes |
| Trim Color |
Gold |
| Diameter - Body | 16mm (06in) |
| Diameter - Cap (without clip) | 17mm |
| Diameter - Cap (with clip) | 17mm |
| Diameter - Grip (mm) | 11mm |
| Length - Body - Inc Nib | 132mm |
| Length - Cap | 66mm |
| Length - Nib | 25mm |
| Length - Overall (Closed) | 140mm |
| Weight - Body | 14g |
| Weight - Cap | 6g |
| Weight - Overall (g) | 20g |
| Max Ink Capacity - Cartridge | 1.7ml |
| Max Ink Capacity - Converter | 1.2ml |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | 4 ml |
Features
- Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Olive Agate
- Material: Precious Resin
- The cap posts, but designed for writing balance with or without the cap posted.
- Nib: Galen Engraved Steel #6 Jowo Nib
- Filling System: Cartridge / Converter Filled (Standard International K6- Screwed converter included)
- Also can be used as an eyedropper.
Nib Sizes
#6 size JoWo steel nib with many tip options, 14K Gold, custom grinds
Packaging
Comes in a Galen craft cardboard pen box.Made of recycled paper. Included a maker certificate.
Stüdyo Ağaçkakan
Studyo Agackakan is a pen studio based in Istanbul. All pens are handmade with special resins.
Custom Grinds
Special nib grinds by Meltem Hazarhun (@amphorastale).
Writing Samples

Original: $180.00
-65%$180.00
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Studyo Agackakan Galen collaboration Fountain Pen V1, made of Olive Agate material by Bob Dupras. Sterling Steel Galen logo embossed on the top. Comes with JoWo steel number #6 nib. Nib options are above.
Reviews On YouTube
Product
Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Olive Agate
Description
The Galen V1 is a handmade fountain pen turned from aluminate resin. The pen itself is a full-sized modern classic, measuring 140mm capped. The pen has been turned from this beautiful layered resin and it's highly polished. The barrel threads are unique, they facilitate a quick rotation (one time) tight seal, and a graceful capping experience.
Specs
| Condition | New |
| Brand |
Studyo Agackakan & Galen |
| Type | Fountain Pens |
| Color | Olive Agate |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Resin |
| Cap Rotations | 1 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks, Standard international cartridges (Schmidt K6) |
| Filling Mechanism | Converter (one screw-in included), Cartridge, Eyedropper |
| Grip Material | Resin |
| Nib Size | EF, F, M, B, 1.1S - IF, IM, IB, OM, OB, 14K |
| Nib Color |
Gold |
| Nib Material | Steel |
| Postable | Yes |
| Trim Color |
Gold |
| Diameter - Body | 16mm (06in) |
| Diameter - Cap (without clip) | 17mm |
| Diameter - Cap (with clip) | 17mm |
| Diameter - Grip (mm) | 11mm |
| Length - Body - Inc Nib | 132mm |
| Length - Cap | 66mm |
| Length - Nib | 25mm |
| Length - Overall (Closed) | 140mm |
| Weight - Body | 14g |
| Weight - Cap | 6g |
| Weight - Overall (g) | 20g |
| Max Ink Capacity - Cartridge | 1.7ml |
| Max Ink Capacity - Converter | 1.2ml |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | 4 ml |
Features
- Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Olive Agate
- Material: Precious Resin
- The cap posts, but designed for writing balance with or without the cap posted.
- Nib: Galen Engraved Steel #6 Jowo Nib
- Filling System: Cartridge / Converter Filled (Standard International K6- Screwed converter included)
- Also can be used as an eyedropper.
Nib Sizes
#6 size JoWo steel nib with many tip options, 14K Gold, custom grinds
Packaging
Comes in a Galen craft cardboard pen box.Made of recycled paper. Included a maker certificate.
Stüdyo Ağaçkakan
Studyo Agackakan is a pen studio based in Istanbul. All pens are handmade with special resins.
Custom Grinds
Special nib grinds by Meltem Hazarhun (@amphorastale).
Writing Samples


























