Nahvalur & Galen Exclusive Fountain Pen Nature - Aurora Polaris
Our Newest Exclusive Pen with Nahvalur Pens - Part of the Nature Collection
Product
Nahvalur & Galen Exclusive Fountain Pen - Aurora Polaris Rose Gold Trim
Description
Introducing our Exclusive Collection, featuring people’s favorite resin blanks from Corl Creations by Bob Dupras, designed to capture the soothing vibes of nature's color themes.
Nature Collection: Aurora Polaris
Inspired by the vibrant colors found in nature, the Aurora Polaris pen showcases swirling shades of purple, blue, and green, resembling the vibrant Northern Lights.
This pen is part of the Nature Collection, which upholds Nahvalur’s heritage with features such as an ink window, piston-filling mechanism, and our in-house stainless steel nibs. Available in fine, medium, broad, stub, and double broad sizes, this collection is crafted to provide an exceptional writing experience.
Specs
| Condition | New |
| Brand | Nahvalur |
| Type | Fountain Pens |
| Color |
Aurora Polaris |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Resin |
| Cap Rotations | 1.5 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks |
| Filling Mechanism | Piston Filler |
| Grip Material | Resin |
| Nib Size | EF, F, M, B, BB, S (1.0) |
| Nib Color | Rose Gold |
| Nib Material | Steel |
| Postable | No |
| Trim Color | Rose Gold |
| Diameter - Body | 0.51 in. / 14mm |
| Diameter - Cap (without clip) | 16mm |
| Diameter - Cap (with clip) | 17mm |
| Diameter - Grip (mm) | 0.39 in. - 0.45 in. / 10mm - 11.5mm |
| Length - Body - Inc Nib | 5.24 in. / 133mm |
| Length - Cap | - |
| Length - Nib | 25mm |
| Length - Overall (Closed) | 5.9 in. / 149mm |
| Weight - Body | 19 grams |
| Weight - Cap | 16 grams |
| Weight - Overall (g) | 1.3 oz. / 36.85g |
| Max Ink Capacity -Â Piston | 1.5 ml |
| Max Ink Capacity - Converter | - |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | - |
Features
- Material: Bob Dupras Resin
- The cap can't be posted.
- Nib: Nahvalur In-House Steel #6
- Filling System: Piston-Filling
Nib Sizes
#6 size In-House steel nib with many tip options.
Packaging
Comes in a craft box.
Nahvalur Pens
Nahvalur is a young pen company founded in 2019. Narwhal officially changed its name to Nahvalur on August 3rd, 2022. They have skillfully fused together artistic style with the finesse of their thoughtfully designed fountain pens. Everything is made in-house including the fine self-made nibs. Narwhal pens come with the highest quality piston fillers allowing for larger ink capacity so you never have to go without ink when it matters most.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Nahvalur & Galen Exclusive Fountain Pen Nature - Aurora Polaris
Nahvalur & Galen Exclusive Fountain Pen Nature - Aurora Polaris
Our Newest Exclusive Pen with Nahvalur Pens - Part of the Nature Collection
Product
Nahvalur & Galen Exclusive Fountain Pen - Aurora Polaris Rose Gold Trim
Description
Introducing our Exclusive Collection, featuring people’s favorite resin blanks from Corl Creations by Bob Dupras, designed to capture the soothing vibes of nature's color themes.
Nature Collection: Aurora Polaris
Inspired by the vibrant colors found in nature, the Aurora Polaris pen showcases swirling shades of purple, blue, and green, resembling the vibrant Northern Lights.
This pen is part of the Nature Collection, which upholds Nahvalur’s heritage with features such as an ink window, piston-filling mechanism, and our in-house stainless steel nibs. Available in fine, medium, broad, stub, and double broad sizes, this collection is crafted to provide an exceptional writing experience.
Specs
| Condition | New |
| Brand | Nahvalur |
| Type | Fountain Pens |
| Color |
Aurora Polaris |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Resin |
| Cap Rotations | 1.5 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks |
| Filling Mechanism | Piston Filler |
| Grip Material | Resin |
| Nib Size | EF, F, M, B, BB, S (1.0) |
| Nib Color | Rose Gold |
| Nib Material | Steel |
| Postable | No |
| Trim Color | Rose Gold |
| Diameter - Body | 0.51 in. / 14mm |
| Diameter - Cap (without clip) | 16mm |
| Diameter - Cap (with clip) | 17mm |
| Diameter - Grip (mm) | 0.39 in. - 0.45 in. / 10mm - 11.5mm |
| Length - Body - Inc Nib | 5.24 in. / 133mm |
| Length - Cap | - |
| Length - Nib | 25mm |
| Length - Overall (Closed) | 5.9 in. / 149mm |
| Weight - Body | 19 grams |
| Weight - Cap | 16 grams |
| Weight - Overall (g) | 1.3 oz. / 36.85g |
| Max Ink Capacity -Â Piston | 1.5 ml |
| Max Ink Capacity - Converter | - |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | - |
Features
- Material: Bob Dupras Resin
- The cap can't be posted.
- Nib: Nahvalur In-House Steel #6
- Filling System: Piston-Filling
Nib Sizes
#6 size In-House steel nib with many tip options.
Packaging
Comes in a craft box.
Nahvalur Pens
Nahvalur is a young pen company founded in 2019. Narwhal officially changed its name to Nahvalur on August 3rd, 2022. They have skillfully fused together artistic style with the finesse of their thoughtfully designed fountain pens. Everything is made in-house including the fine self-made nibs. Narwhal pens come with the highest quality piston fillers allowing for larger ink capacity so you never have to go without ink when it matters most.
Original: $180.00
-65%$180.00
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our Newest Exclusive Pen with Nahvalur Pens - Part of the Nature Collection
Product
Nahvalur & Galen Exclusive Fountain Pen - Aurora Polaris Rose Gold Trim
Description
Introducing our Exclusive Collection, featuring people’s favorite resin blanks from Corl Creations by Bob Dupras, designed to capture the soothing vibes of nature's color themes.
Nature Collection: Aurora Polaris
Inspired by the vibrant colors found in nature, the Aurora Polaris pen showcases swirling shades of purple, blue, and green, resembling the vibrant Northern Lights.
This pen is part of the Nature Collection, which upholds Nahvalur’s heritage with features such as an ink window, piston-filling mechanism, and our in-house stainless steel nibs. Available in fine, medium, broad, stub, and double broad sizes, this collection is crafted to provide an exceptional writing experience.
Specs
| Condition | New |
| Brand | Nahvalur |
| Type | Fountain Pens |
| Color |
Aurora Polaris |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Resin |
| Cap Rotations | 1.5 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks |
| Filling Mechanism | Piston Filler |
| Grip Material | Resin |
| Nib Size | EF, F, M, B, BB, S (1.0) |
| Nib Color | Rose Gold |
| Nib Material | Steel |
| Postable | No |
| Trim Color | Rose Gold |
| Diameter - Body | 0.51 in. / 14mm |
| Diameter - Cap (without clip) | 16mm |
| Diameter - Cap (with clip) | 17mm |
| Diameter - Grip (mm) | 0.39 in. - 0.45 in. / 10mm - 11.5mm |
| Length - Body - Inc Nib | 5.24 in. / 133mm |
| Length - Cap | - |
| Length - Nib | 25mm |
| Length - Overall (Closed) | 5.9 in. / 149mm |
| Weight - Body | 19 grams |
| Weight - Cap | 16 grams |
| Weight - Overall (g) | 1.3 oz. / 36.85g |
| Max Ink Capacity -Â Piston | 1.5 ml |
| Max Ink Capacity - Converter | - |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | - |
Features
- Material: Bob Dupras Resin
- The cap can't be posted.
- Nib: Nahvalur In-House Steel #6
- Filling System: Piston-Filling
Nib Sizes
#6 size In-House steel nib with many tip options.
Packaging
Comes in a craft box.
Nahvalur Pens
Nahvalur is a young pen company founded in 2019. Narwhal officially changed its name to Nahvalur on August 3rd, 2022. They have skillfully fused together artistic style with the finesse of their thoughtfully designed fountain pens. Everything is made in-house including the fine self-made nibs. Narwhal pens come with the highest quality piston fillers allowing for larger ink capacity so you never have to go without ink when it matters most.
























